Gregory Alan Isakov Nominated For Grammy Award

Colorado’s Gregory Alan Isakov has been nominated for a 2020 Grammy Award for Best Folk Album. Evening Machines is Isakov’s late-2018 album that evokes the Colorado landscapes with songs such as “San Luis”, “Southern Star”, and “Dark, Dark, Dark,” among others. 

The Boulder farmer and musician is having quite a year – including a Red Rocks show this summer and a memorable hometown eTown show, too. He will be performing at The Stanley Hotel on Friday, December 13. That show is sold out.

 

More Grammy Nominations are below, courtesy NPR Music.

Record of the Year

“7 rings,” Ariana Grande
“Hard Place,” H.E.R.
“bad guy,” Billie Eilish
“Old Town Road,” Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
“Truth Hurts,” Lizzo
“Hey, Ma,” Bon Iver
“Talk,” Khalid
“Sunflower,” Post Malone and Swae Lee

Album of the Year

i,i, Bon Iver
Norman F****** Rockwell!, Lana Del Rey
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish
thank u, next, Ariana Grande
I Used To Know Her, H.E.R.
7, Lil Nas X
Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo
Father Of The Bride, Vampire Weekend

Best New Artist

Black Pumas
Billie Eilish
Lil Nas X
Lizzo
Maggie Rogers
Rosalía
Tank & The Bangas
Yola

Best Pop Solo Performance

“Spirit,” Beyonce
“Bad Guy,” Billie Eilish
“7 Rings,” Ariana Grande
“Truth Hurts,” Lizzo
“You Need To Calm Down,” Taylor Swift

Best R&B Performance

“Love Again,” Daniel Caesar and Brandy
“Exactly How I Feel,” Lizzo feat. Gucci Mane
“Could’ve Been,” H.E.R. feat. Bryson Tiller
“Come Home,” Anderson .Paak feat. Andre 3000
“Roll Some Mo,” Lucky Daye

Best Rap Album

Revenge of the Dreamers 3, Dreamville
Championships, Meek Mill
I Am Greater Than I Was, 21 Savage
IGOR, Tyler, The Creator
The Lost Boy, YBN Cordae

Best Country Song

“Bring My Flowers Now,” Brandie Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
“Girl Goin’ Nowhere,” Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
“It All Comes Out In The Wash,” Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
“Some Of It,” Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
“Speechless,” Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)

Best Dance Recording

“Linked,” Bonobo, Simon Green, producer; Simon Green, mixer
“Got To Keep On,” The Chemical Brothers, The Chemical Brothers, producers; Steve Dub Jones & Tom Rowlands, mixers
“Piece Of Your Heart,” Meduza featuring Goodboys, Simone Giani, Luca De Gregorio & Mattia Vitale, producers; Simone Giani, Luca De Gregorio & Mattia Vitale, mixers
“Underwater,” Rüfüs Du Sol, Jason Evigan & Rüfüs Du Sol, producers; Cassian Stewart-Kasimba, mixer
“Midnight Hour,” Skrillex & Boys Noize featuring Ty Dolla $ign, Boys Noize & Skrillex,” producers; Skrillex, mixer

Best Dance/Electronic Album

LP5, Apparat
No Geography, The Chemical Brothers
Hi This Is Flume (Mixtape), Flume
Solace, Rüfüs Du Sol
Weather, Tycho

Best Contemporary Instrumental Album

Ancestral Recall, Christian Scott Atunde Adjuah
Star People Nation, Theo Croker
Beat Music! Beat Music! Beat Music!, Mark Guiliana
Elevate, Lettuce
Mettavolution, Rodrigo Y Gabriela

Best Rock Performance

“Pretty Waste,” Bones UK
“This Land,” Gary Clark Jr.
“History Repeats,” Brittany Howard
“Woman,” Karen O & Danger Mouse
“Too Bad,” Rival Sons

Best Metal Performance

“Astorolus – The Great Octopus,” Candlemass featuring Tony Iommi
“Humanicide,” Death Angel
“Bow Down,” I Prevail
“Unleashed,” Killswitch Engage
“7Empest,” Tool

Best Rock Song

“Fear Inoculum,” Tool, songwriters (Tool)
“Give Yourself A Try,” George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)
“Harmony Hall,” Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)
“History Repeats,” Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)
“This Land,” Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)

Best Rock Album

Amo, Bring Me The Horizon
Social Cues, Cage The Elephant
In the End, The Cranberries
Trauma, I Prevail
Feral Roots, Rival Sons

Best Alternative Music Album

U.F.O.F., Big Thief
Assume Form, James Blake
I,I, Bon Iver
Father Of The Bride, Vampire Weekend
Anima, Thom Yorke

Best R&B Performance

“Love Again,” Daniel Caesar & Brandy
“Could’ve Been,” H.E.R. featuring Bryson Tiller
“Exactly How I Feel,” Lizzo featuring Gucci Mane
“Roll Some Mo,” Lucky Daye
“Come Home,” Anderson .Paak featuring André 3000

Best Traditional R&B Performance

“Time Today,” BJ The Chicago Kid
“Steady Love,” India.Arie
“Jerome,” Lizzo
“Real Games,” Lucky Daye
“Built For Love,” PJ Morton featuring Jazmine Sullivan

Best R&B Song

“Could’ve Been,” Dernst Emile Ii, David “Swagg R’celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. featuring Bryson Tiller)
“Look At Me Now,” Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)
“No Guidance,” Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown featuring Drake)
“Roll Some Mo,” David Brown, Dernst Emile Ii & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)
“Say So,” PJ Morton, songwriter (PJ Morton featuring Jojo)

Best Country Solo Performance

“All Your’n,” Tyler Childers
“Girl Goin’ Nowhere,” Ashley Mcbryde
“Ride Me Back Home,” Willie Nelson
“God’s Country,” Blake Shelton
“Bring My Flowers Now,” Tanya Tucker

Best Country Duo/Group Performance

“Brand New Man,” Brooks & Dunn with Luke Combs
“I Don’t Remember Me (Before You),” Brothers Osborne
“Speechless,” Dan + Shay
“The Daughters,” Little Big Town
“Common,” Maren Morris featuring Brandi Carlile

Best Country Song

“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
“Girl Goin’ Nowhere,” Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
“It All Comes Out In The Wash,” Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
“Some Of It,” Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
“Speechless,” Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)

Best Country Album

Desperate Man, Eric Church
Stronger Than The Truth, Reba McEntire
Interstate Gospel, Pistol Annies
Center Point Road, Thomas Rhett
While I’m Livin’, Tanya Tucker

Best Gospel Album

Long Live Love, Kirk Franklin
Goshen, Donald Lawrence Presents The Tri-City Singers
Tunnel Vision, Gene Moore
Settle Here, William Murphy
Something’s Happening! A Christmas Album, CeCe Winans

Best Roots Gospel Album

Deeper Roots: Where The Bluegrass Grows, Steven Curtis Chapman
Testimony, Gloria Gaynor
Deeper Oceans, Joseph Habedank
His Name Is Jesus, Tim Menzies
Gonna Sing, Gonna Shout, (Various Artists), Jerry Salley, producer

Best American Roots Performance

“Saint Honesty,”Sara Bareilles
“Father Mountain,” Calexico And Iron & Wine
“I’m On My Way,” Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi
“Call My Name,” I’m With Her
“Faraway Look,” Yola

Best American Roots Song

“Black Myself,” Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
“Call My Name,” Sarah Jarosz, Aoife O’Donovan & Sara Watkins, songwriters (I’m With Her)
“Crossing to Jerusalem,” Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
“Faraway Look,” Dan Auerbach, Yola Carter & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)
“I Don’t Wanna Ride The Rails No More,” Vince Gill, songwriter (Vince Gill)

Best Americana Album

Years to Burn, Calexico And Iron & Wine
Who Are You Now, Madison Cunningham
Oklahoma, Keb’ Mo’
Tales of America, J.S. Ondara
Walk Through Fire, Yola

Best Bluegrass Album

Tall Fiddler, Michael Cleveland
Live in Prague, Czech Republic, Doyle Lawson & Quicksilver
Toil, Tears & Trouble, The Po’ Ramblin’ Boys
Royal Traveller, Missy Raines
If You Can’t Stand The Heat, Frank Solivan & Dirty Kitchen

Best Traditional Blues Album

Kingfish, Christone “Kingfish” Ingram
Tall, Dark & Handsome, Delbert McClinton & Self-Made Men
Sitting On Top Of The Blues, Bobby Rush
Baby, Please Come Home, Jimmie Vaughan
Spectacular Class, Jontavious Willis

Best Contemporary Blues Album

This Land, Gary Clark Jr.
Venom & Faith, Larkin Poe
Brighter Days, Robert Randolph & The Family Band
Somebody Save Me, Sugaray Rayford
Keep On, Southern Avenue

Best Folk Album

My Finest Work Yet, Andrew Bird
Rearrange My Heart, Che Apalache
Patty Griffin, Patty Griffin
Evening Machines, Gregory Alan Isakov
Front Porch, Joy Williams

Best Regional Roots Music Album

Kalawai’anui, Amy Hānaiali’i
When It’s Cold – Cree Round Dance Songs, Northern Cree
Good Time, Ranky Tanky
Recorded Live at the 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival, Rebirth Brass Band
Hawaiian Lullaby, Various Artists, Imua Garza & Kimié Miner, producers

Best Reggae Album

Rapture, Koffee
As I Am, Julian Marley
The Final Battle: Sly & Robbie vs. Roots Radics, Sly & Robbie & Roots Radics
Mass Manipulation, Steel Pulse
More Work To Be Done, Third World

Best World Music Album

Gece, Altin Gün
What Heat, Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
African Giant, Burna Boy
Fanm D’ayiti, Nathalie Joachim With Spektral Quartet
Celia, Angelique Kidjo

Best Music Video

“We’ve Got to Try,” Ellie Fry, video director; Ninian Doff, video producer (The Chemical Brothers)
“This Land,” Savanah Leaf, video director; Jason Cole, Danielle Hinde & Alicia Martinez, video producers (Gary Clark Jr.)
“Cellophane,” Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer (FKA Twigs)
“Old Town Road (Official Movie),” Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers (Lil Nas X & Billy Ray Cyrus)
“Glad He’s Gone,” Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Nathan Schottenfels, video producer (Tove Lo)

Best Music Film

Homecoming, Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Dora Melissa Vargas, video producer (Beyoncé)
Remember My Name, A.J. Eaton, video director; Cameron Crowe, Michele Farinola & Greg Mariotti, video producers (David Crosby)
Birth of the Cool, Stanley Nelson, video director; Nicole London, video producer (Miles Davis)
Shangri-La, Morgan Neville, video director; Emma Baiada, video producer (Various Artists)
Anima, Paul Thomas Anderson, video director; Paul Thomas Anderson, Erica Frauman & Sara Murphy, video producers (Thom Yorke)

Best Music Video

“We’ve Got To Try,” The Chemical Brothers, Ellie Fry, video director; Ninian Doff, video producer
“This Land,” Gary Clark Jr., Savanah Leaf, video director; Jason Cole, Danielle Hinde & Alicia Martinez, video producers
“Cellophane,” FKA twigs, Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer
“Old Town Road (Official Movie),” Lil Nas X & Billy Ray Cyrus, Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers
“Glad He’s Gone,” Tove Lo, Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Nathan Schottenfels, video producer

Best Music Film

Homecoming, Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Dora Melissa Vargas, video producer (Beyoncé)
Remember My Name, A.J. Eaton, video director; Cameron Crowe, Michele Farinola & Greg Mariotti, video producers (David Crosby)
Birth of the Cool, Stanley Nelson, video director; Nicole London, video producer (Miles Davis)
Shangri-La, Morgan Neville, video director; Emma Baiada, video producer (Various Artists)
Anima, Paul Thomas Anderson, video director; Paul Thomas Anderson, Erica Frauman & Sara Murphy, video producers (Thom Yorke)